KREWETKI
Bez wątpienia to jedne z najpopularniejszych owoców morza. Smażone, grillowane krewetki je się najczęściej rękoma. Są już obrane, mają tylko pancerz na ogonie, ale łatwo go usunąć. Wystarczy chwycić za pancerz, a następnie zjeść krewetkę. Pancerz zostaje nam w palcach, odkładamy go na talerz.
Jeśli zdarzy się tak, że przed Tobą znajdą się krewetki koktajlowe (czyli mrożone) bądź same odwłoki - zazwyczaj podaje się je w sałatce - można bez problemu jeść je przy użyciu sztućców. Czasami wśród obranych krewetek znajdą się te duże z odnóżami, skorupą i głową - co wtedy zrobić? Zajmij się tymi, które są mniejsze i łatwe w spożyciu. Duże zostaw.
Przygotowując świeże krewetki pamiętaj o tym, by najpierw usunąć pancerz, później odnóża i grzbiet. Na koniec musisz pozbyć się ogona i głowy. Takie krewetki możesz przygotować na wiele różnych sposobów (np. usmażyć na patelni z czosnkiem i masłem) i jeść sztućcami.
MULE
Zazwyczaj podaje się je na talerzu, w wazie lub na dużych specjalnie do tego przeznaczonych muszlach (wykłada się je wtedy łyżką wazową na talerz). Podczas jedzenia małż używa się widelca oraz łyżki. Będziemy także potrzebować niewielkiej miski z wodą i cytryną, by płukać palce. Na naszym stole powinien się też znaleźć duży talerz, na który będziemy odkładać puste skorupy.
Bierzemy dużą i szeroko otwartą skorupę małży, a następnie widelcem wyjmujemy mięso. Widelca już więcej używać nie będziemy, jego funkcję od tej pory zacznie pełnić opróżniona muszla. Możemy oczywiście dalej posługiwać się widelcem, jednak prawdziwi koneserzy jedzą, używając pustej muszli jako szczypców.
OŚMIORNICE
Ośmiornicę podaje się zazwyczaj oczyszczoną i w taki sposób, że można ją zjeść w całości. Najczęściej spożywa się jej macki. Podaną na ciepło, w sałatce bądź, jeśli jest duża, na talerzu, można zjeść przy użyciu sztućców.
KALMARY
Traktuje się je jak kawałki mięsa i spożywa z pomocą noża i widelca. Jeśli zostaną podane w postaci smażonych krążków, można jeść je placami, maczając jednocześnie w pysznym sosie.
OSTRYGI
Wyróżniamy dwie metody jedzenia ostryg. Pierwsza jest bardziej praktyczna, choć wymaga pewnej wprawy. Kiedy przełożymy ostrygę z półmiska na nasz talerz (oczywiście należy zrobić to placami), oddzielamy muszlę od jej zawartości (do tego można użyć widelca do ostryg, jeśli nie zostanie nam podany - zwykłego noża), a następnie muszlę podnosimy do ust i wysysamy jej zawartość.
Jeśli masz małe doświadczenie w jedzeniu ostryg, druga metoda będzie dla Ciebie odpowiednia. Oddzielamy przy użyciu widelca ostrygę od muszli. Potem podnosimy całą muszlę i zjadamy jej zawartość, posługując się widelcem. Na koniec możemy wpić płyn, który pozostał w muszli.
Ostrygę najlepiej popijać zimną wodą lub sokiem.